Ugotovite, ali vam je potrebno shujšati.

Ugotovite, ali vam je potrebno shujšati.

ITM (indeks telesne mase) je ključen indikator, ki nam pomaga razumeti, ali imamo nezadostno, normalno ali prekomerno telesno težo. S pomočjo ITM-ja lahko ocenimo stopnjo skladnosti med našo težo in višino ter posledično ugotovimo, ali je naša telesna masa primerna.

Kako izračunati ITM?

Enostaven način za izračun ITM-ja je deljenje telesne mase v kilogramih s kvadratom višine v metrih. Na primer, če imamo telesno težo 80 kg in višino 173 cm, izračunamo ITM tako, da delimo telesno težo (80 kg) s kvadratom višine v metrih (1,73 x 1,73 = 2,99). Torej, ITM = 80 / 2,99 ≈ 27.

Kaj pomeni vaš ITM?

Manj kot 18,5: Nedohranjenost
18,5–24,99: Normalna telesna teža
25–29,99: Povišana telesna teža
30,0–34,99: Debelost 1. razreda (adipoznost)
35,0–39,99: Debelost 2. razreda (adipoznost)
Več kot 40: Debelost 3. razreda (huda adipoznost)


Postavite si cilj za hujšanje. Če ugotovite, da imate prekomerno telesno težo, je koristno postaviti si cilj za hujšanje. Pred tem pa je pomembno razmisliti o svojih željah, motivaciji in realnih pričakovanjih.

Kaj želite? Želje ni treba povezati s številko na lestvici. Morda želite izboljšati svoje zdravje, imeti več energije ali se bolje počutiti v svoji koži.

Zakaj je to pomembno za vas? Razmislite, zakaj je doseganje cilja za vas pomembno. Ali želite izboljšati svoje zdravje, povečati samozavest ali imeti več energije za vsakdanje aktivnosti?

Kakšen bo najboljši rezultat? Vizualizirajte, kako se boste počutili in izgledali, ko boste dosegli svoj cilj.

Kako boste razumeli, da ste dosegli rezultat? Določite merljive cilje, ki vam bodo pomagali spremljati napredek. To lahko vključuje izgubo kilogramov, izboljšanje telesne kondicije ali boljše počutje.

Naj bodo cilji realni in zdravi.

Ne postavljajte si nerealnih ciljev, kot je na primer izguba 15 kg v 2 tednih, saj to ni zdravo in lahko škoduje vašemu telesu. Pomembno je, da si postavite cilje, ki so dosegljivi in zdravi. Določite tudi primeren časovni okvir za dosego cilja.

Ko ste si postavili cilj, ga napišite na list papirja in postavite na vidno mesto, da vam bo vedno v spominu. S trudom, vztrajnostjo in zdravimi navadami lahko dosežete svoje cilje in izboljšate svoje zdravje ter počutje.